Zainspirowana lodami o smaku Ferrero Rocher postanowiłam wykorzystać te pyszne czekoladki do jakiegoś swojego wypieku. Padło na ten oto sernik, który smakuje naprawdę przepysznie. Wydaje się być pracochłonny, ale jeżeli jesteście w miarę dobrze zorganizowani w kuchni, to spokojnie uda Wam się go upiec. A schłodzony sernik na tak upalne dni chyba jak znalazł :) Składniki: -spód: ok.170 g (całe opakowanie) herbatników holenderskich 60 g gorzkiej czekolady 100 g miękkiego masła 2 łyżki mączki z orzechów laskowych -masa serowa:
450 g mascarpone 450 g twarogu trzykrotnie zmielonego 3 jajka 2 łyżeczki cukru 4 łyżki mąki pszennej 280 g nutelli 60 g mlecznej czekolady 60 g orzechów laskowych 6 pralinek Ferrero Rocher
-wierzch: 80 g czekolady gorzkiej 80 ml śmietanki kremówki 1 łyżka golden syropu (lub ewentualnie płynnego miodu) 40 g orzechów laskowych 4 pralinki Ferrero Rocher
Przygotowanie:
1. Rozgrzać piekarnik do 190 stopni. Czekoladę na spód rozpuścić w kąpieli wodnej. Herbatniki zmielić, dodać miękkie masło, mączkę orzechową oraz roztopioną czekoladę- dokładnie miksować w robocie kuchennym. Przygotować tortownicę o średnicy 23 cm, wyłożyć ją papierem do pieczenia, a następnie na spodzie równomiernie rozłożyć masę na spód. Piec go przez 10 min, wyjąc i ostudzić. 2. Orzechy laskowe (zarówno z do masy serowej jak i na wierzch) drobno posiekać, a następnie podprażać na lekko złoty kolor na suchej patelni. Mleczną czekoladę rozpuszczać w kąpieli wodnej. Piec rozgrzać go 140 stopni.
3. Przygotować masę serową (najlepiej przy użyciu miksera). Połączyć ser mascarpone oraz twaróg. Cały czas mieszając dodawać po jednym jajku, połączyć z cukrem oraz nutellą. Dodać roztopioną czekoladę, mąkę oraz posiekane 60 g orzechów. Pralinki pokroić na małe kawałeczki i dodać je do masy. Przelać ją do tortownicy z upieczonym spodem i piec przez 2 godziny. 4. Po upieczeniu sernik schładzać przez co najmniej godzinę. W międzyczasie przygotować czekoladowy ganache. W rondelku o grubym dnie rozpuszczać na średnim ogniu gorzką czekoladę, kremówkę i golden syrop. Cały czas mieszać aż do uzyskania gęstej, ciemnoczekoladowej konsystencji. Schłodzony sernik całkowicie pokryć polewą używając metalowej szpatułki. Z wierzchu posypać pozostałymi orzechami laskowymi oraz ozdabiać przekrojonymi na pół pralinkami Ferrero Rocher. Schładzać w lodówce jeszcze godzinę.
Ciekawe ciasto czekoladowe, bo zrobione na bazie kaszy gryczanej. Nie jest za słodkie i na pewno zdrowsze niż tradycyjne brownie. Migdały można zamienić na np posiekane orzechy włoskie, nerkowca a może nawet wiórki kokosowe, sami zaeksperymentujcie!Przepis pochodzi z tej strony, ale z delikatnymi modyfikacjami. Składniki: 200 g kaszy gryczanej 100 g cukru brązowego 4 jajka 130 g gorzkiej czekolady 150 g masła 50 g mąki 50 g płatków migdałowych 50 g czekolady mlecznej (drobno posiekanej) dżem wiśniowy z całymi owocami (np. Frużelina lub domowy) Przygotowanie: 1. Piekarnik rozgrzać do 170 st. Kaszę gryczaną ugotować, a następnie dokładnie zmiksować na gładką masę (gdy pozostaną grudki- nic nie szkodzi). Gorzką czekoladę rozpuszczać w kąpieli wodnej razem z masłem. 2. Jajka ubijać na sztywno z cukrem przy pomocy miksera. Stopniowo dodawać do nich rozpuszczoną czekoladę z masłem, a następnie wmieszać masę z kaszy gryczanej. Dodać płatki migdałowe, mąkę oraz posiekaną mleczną czekoladę. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. 3. Masę przełożyć do prostokątnej formy do pieczenia wyłożonej papierem. Na wierzchu poukładać równomiernie wiśnie z dżemu. Piec przez 40 min.
Czas zajadać się (choć może bez przesady!) rabarbarem, czy też inaczej rzewieniem. Od niedawna mamy na niego sezon i warto włączyć go do naszej kuchni. To warzywo, nie owoc, jedzone właśnie w zbyt dużych ilościach może prowadzić do wypłukiwania z organizmu wapnia. Ale spokojnie ilości zjedzone w cieście zdecydowanie nie zaszkodzą, a posmakują. Rabarbar ma orzeźwiający, kwaskowaty smak, który świetnie komponuje się ze słodkimi wypiekami. Do dzieła ;) -Ciasto: 200 g mąki 1 łyżeczka proszku do pieczenia 1/2 łyżeczki sody 150 g miękkiego masła 130 g cukru 3 jajka 500 g rabarbaru
-Kruszonka: 50 g masła w temp. pokojowej 2 łyżeczki imbiru w proszku 50 g cukru brązowego 100 g mąki
Przygotowanie:
1. Okrągłą formę
na ciasto wyłożyć papierem do pieczenia.
Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Przygotować ciasto: 3 jajka ubijać z cukrem na puszystą pianę, masło roztopić i lekko ostudzone wlać do ubijającej się masy. Następnie dodawać stopniowo mąkę, sodę i proszek do pieczenia. Dokładnie wymieszać na jednolite ciasto.
2. Rabarbar pokroić na 2 cm kawałki. Składniki na kruszonkę wymieszać w oddzielnej miseczce, wyrabiać ręcznie, aż pojawią się grudki.
3. Ciasto wyłożyć do formy, na nim ułożyć rabarbar i wszystko posypać kruszonką. Piec na
złoty kolor przez ok. 40 minut. Po upieczeniu ostudzić w formie.
Tak, tak, tak. Czas wracać po maturalnym 'odpoczynku'. Dużo się działo, wciąż właściwie dzieje, ale nie można przesadzać. Więc jestem z pyszną struclą serową. Czekałam na to długo. Już za chwile koniec matur i czas układać sobie życie bez nauki. To naprawdę dziwne uczucie, wracać do domu i nie musieć już nic robić- czasem czuję się wręcz zagubiona. Nie polecam nikomu roku maturalnego, poświęcasz cały swój czas i wysiłek na jakieś marne dwie godziny, które i tak okazują się być sprawdzeniem w 70% tego, czy masz szczęście. Dlatego chwilami żałuję, że nie zajmowałam się czymś lepszym niż nauką. Oczywiście nie znaczy to, że nie gotowałam. W kuchni było mnie pełno, zwłaszcza tuż przed samą maturą. I to naprawdę dobry pomysł na odstresowanie, polecam ! Piekłam przepyszne rzeczy, próbowałam nowych pomysłów, bywałam w fajnych miejscach, ale czuję, że dopiero teraz się odrodzę i zacznę odkrywać kulinarne zakątki pełną parą.
Składniki: - ciasto drożdżowe: 230 ml mleka 40 g drożdży 100 g cukru 500 g mąki 3 żółtka 70 g masła 2 łyżki jogurtu greckiego (lub naturalnego) - masa serowa: 400 g białego twarogu 5 łyżek cukru 2 żółtka ekstrakt waniliowy lub cukier z prawdziwą wanilią -kruszonka: 100 g mąki 60 g miękkiego masła 60 g cukru Przygotowanie: 1. Mleko delikatnie podgrzać, rozpuścić w nim drożdże, dodać łyżkę cukru i dwie łyżki mąki. Zamieszać i odstawić do wyrośnięcia na 15 min. Mąkę przesiać do dużej miski, dodać cukier. Gdy mleko z drożdżami potroi swoją objętość wlać je do miski z mąką. Wbić żółtka, dodać jogurt, wszystkie składniki wyrabiać ręcznie (lub przy użyciu robota kuchennego) . Masło roztopić i gdy ostygnie wlać je do reszty ciasta, dalej wyrabiać przez ok 7 min. Jeżeli ciasto będzie zbyt klejące dosypać mąki. Zagniecione ciasto drożdżowe odstawić do wyrośnięcia przykryte ściereczką na 2h. 2. Na masę serową wymieszać wszystkie składniki. Przygotować kruszonkę- wyrabiać ręcznie masło, mąkę i cukier tak, bo powstały grudki. 3. Gdy ciasto wyrośnie, nagrzać piec do 180 stopni. Blat oprószyć mąką i wyłożyć na nim wyrośnięte ciasto. rozwałkować na duży prostokąt o grubości ok. 1,5 cm. Na cieście równomiernie rozsmarować masę serową pozostawiając 3 cm wolne od brzegu. Zwinąć w rulon, zakleić brzegi i przekroić go na pół (wyjdą dwie strucle). Środek każdej drożdżówki rozciąć ostrym nożykiem, do połowy głębokości. Strucle posypać kruszonką i wstawić do pieca na ok 30-40 min.