czwartek, 22 listopada 2012

Risotto bianco

Podam Wam przepis na podstawowe risotto, którego nauczyłam się podczas szkolenia. Prawdziwe, włoskie i bardzo smaczne. Każdy z Was, kto interesuje się kuchnią powinien raz w życiu spróbować je przygotować. Jest to baza to wszelkich wariacji na ten temat.  Do risotto bianco możemy dodać każdy dodatek na jaki mamy ochotę np. sos pesto, warzywa, mięso, cokolwiek ! Jedzenie go w pierwotnej postaci  też jest smaczne, ale im więcej różnych smaków, tym potrawa wydaję mi się lepsza. Sami wypróbujcie.
Pamiętajmy również o odpowidnim doborze ryżu. Powinien być to ryż vialone(najwyższa jakość), abrorio lub carnaroli. Zawsze przygotowujemy w proporcji 1:2 z bulionem.




Składniki:

1 szklanka ryżu arbrorio
2 szklanki bardzo gorącego bulionu warzywnego lub z kurczaka
1/2 większej cebuli
1 gałązka selera naciowego
oliwa z oliwek
1/2 szklanki białego wina
1 łyżka masła
1,5 łyżki śmietanki 36%
parmezan
pieprz

Przygotowanie:

1. Posiekać cebulę oraz seler naciowy w drobną kostkę. W większym garnku podgrzewać oliwę z oliwek. Podsmażać na niej cebulę oraz seler, aż się zeszklą. 

2. Wsypać ryż, dodać trochę bulionu, cały czas mieszać, do czasu aż ryż zacznie przywierać do garnka. wtedy dodać kolejną porcję bulionu. Pamiętajmy, że bulion musi być bardzo gorący podczas dodawania go do ryżu. Tak dusić, wciąż mieszając i uważając, aby się nie przypalił, aż do wykorzystania całego bulionu.

3. Sprawdzić miękkość ryżu (najgorsze to go rozgotowanie!), jeżeli wymaga jeszcze podgotowania, to dodajemy większej ilości bulionu. Następnie wlać białe wino, ponownie mieszając, czekać aż wyparuje. Na koniec dodać masło, śmietankę i starty parmezan. Zdjąć z ognia. Doprawić świeżo zmielonym pieprzem.

4. Do risotto bianco świetnie pasuje podsmażana z grzybkami i świeżymi ziołami  wołowina. Nie potrzeba go także solić, ponieważ dodajemy posolonego bulionu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz